លោកជំទាវនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រថៃ អញ្ជើញចូលទស្សនាពន្លារបស់ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា ក្នុងឱកាសពិព័រណ៍ទេសចរណ៍អន្តរជាតិ International Tourismus Borse 2025
នារសៀលថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងអំឡុងពេលព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍បានអញ្ជើញ លោកជំទាវ Paetongtarn Shinawatra នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រថៃ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងកីឡាថៃ និងលោកប្រធានអាជ្ញាធរទេសចរណ៍ថៃ អញ្ជើញមកទស្សនាការសម្តែងសិល្បៈបង្ហាញពីវប្បធម៌ដ៏ល្អឯករបស់កម្ពុជានៅពន្លារបស់ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជាផងដែរ។
The Prime Minister of the Kingdom of Thailand visited the pavilion of the Cambodian Ministry of Tourism during the International Tourism Fair (ITB Berlin) 2025 in Berlin, Federal Republic of Germany 🇩🇪
On the afternoon of March 5, 2025, during the International Tourism Fair International Tourismus Börse (ITB Berlin) 2025 in Berlin, Federal Republic of Germany, His Excellency HUOT Hak, Minister of Tourism of Cambodia, invited His Excellency Ms. Paetongtarn Shinawatra, Prime Minister of the Kingdom of Thailand, along with His Excellency the Minister of Tourism and Sports of Thailand and the President of the Tourism Authority of Thailand, to visit Cambodia’s tourism pavilion.
During their visit, they enjoyed a cultural performance showcasing Cambodia’s rich heritage, presented at the pavilion of the Cambodian Ministry of Tourism.